Post Reply 

Thread Rating:
  • 1 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porez na adsense?
31-10-2011, 09:51 PM
RE: Porez na adsense?
(31-10-2011 09:47 PM)poc Wrote:  evo da jednom zauvijek rješimo sva pitanja oko ovoga,evo vam kako stvari stoje za hrvatsku:

http://www.porezna-uprava.hr/contentData...v_2011.pdf

stranica br. 132, u tablici redni broj 11.

Porezna stopa je 25% s tim da je primatelj naknade iz inozemstva ujedno dužam sam sebi uplatit obvezne dopinose za mirovinsko i zdravstveno.To smanjuje ukupni primitak i dovodi do osnovice.

U prijevodu: Zaradite 100 dolara, odbijete od njih doprinose,uplatite ih, i dobijete osnovicu. Od te osnovice uzmete 25%, uplatite i to, i ono što vam je ostalo spremite u džep i više nikom ništa niste dužni Sorry jedini problem je što vam nije ništa ostalo, u biti ostalo je jako malo...

Da li postoji neki prag do kojeg se ne plaća porez? npr. ako sam u 12 mjeseci dobio 100 eura isplate, trebam i to prijaviti?

Prati moj put do milijunaša u 365 dana

Coinbase - Kupuj Bitcoin i ostale kriptovalute i za uplaćenih 100$ dobiješ dodatnih 10$
Send this user an email Find all posts by this user
Quote this message in a reply Thank you
01-11-2011, 08:27 AM (This post was last modified: 01-11-2011 08:34 AM by Hellas.)
Evo jutros sam i ja istrazivao za Republiku Srpsku ako nekom bude trebalo i izgleda kod nas je "samo" 10%.

Znaci ovako:

ZAKON O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA REPUBLIKE SRPSKE

Član 4.

Porez na dohodak građana obračunava se i plaća na sljedeće prihode:
lična primanja;
- prihode od poljoprivrede i šumarstva;
- prihode od samostalne djelatnosti;
- prihode od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja;
- prihode od kapitala; i
- kapitalne dobitke.

Prihodi iz stava 1. ovog člana oporezuju se bilo da su ostvareni u novcu, u naturi, činjenjem ili na drugi način.

Član 5.

Stopa poreza na prihode iz člana 4. ovog zakona iznosi 10%.

Član 60.

Obveznik koji ostvaruje lična primanja iz inostranstva, kao i obveznik koji ostvaruje lična primanja kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane zemlje, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika ili službenika takvog predstavništva, odnosno organizacija koja ima diplomatski imunitet, obavezan je da u roku od sedam dana od dana primanja, sam obračuna i uplati porez po odbitku po stopi iz člana 5. ovog Zakona, ako taj porez ne obračuna i ne uplati isplatilac.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

E sad ono sto meni nije jasno i sto me brine je da ako zaradjujes vise od 4 prosjecne plate u RS (koja je 809 KM (413 eura) mjesecno). Tj ako zaradjujes vise od 3236 KM (1654 eura)) mjesecno moras platiti i godisnji porez na dohodak koji kaze ovako:

Član 46.

Obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana je fizičko lice - rezident Republike za dohodak veći od 4 prosječne godišnje neto plate u Republici u godini za koju se utvrđuje porez, a prema podacima nadležnog organa za statistiku.

Član 47.

Godišnji dohodak čini zbir sljedećih neto prihoda:
- lična primanja;
- prihod od samostalne djelatnosti;
- prihod od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja;
- prihod od kapitala;

Član 48.

Osnovica poreza na dohodak građana je zbir neto prihoda iz člana 47. ovog Zakona, umanjena za iznos dohodka na koji se ne plaća godišnji porez na dohodak građana propisan članom 46. ovog Zakona.

Osnovica iz prethodnog stava umanjuje se za 10%.

Član 49.

Godišnji porez na dohodak građana plaća se po stopi od 10%.

More bit da bidne, a more bit i da ne bidne.
Send this user an email Visit this user's website Find all posts by this user
01-11-2011, 03:34 PM
jos nesto....cuo sam da je splitska banka u hrv. posrednik za WU,ali gledam i ljudi vele da u banci ne pitaju za OIB, da li je to istina.Ima tko iskustva,jer znam da u posti traze oib,a za splitsku neznam,zna tko?
02-11-2011, 09:46 AM
U svakoj državi su gradjani glupe ovce za šišanje,zašto bi neko za prihod ostvaren na prostoru cele planete a najviše u SAD platio porez domaćim krvopijama.Ako ti niko ništa ne traži ništa ne prijavljuj ako te nekad primoraju od tad ćeš početi da plaćaš.Mislim da kad se prijavljuješ za AdSense postoji pitanje za porez i da Google nema podatke za zakone balkanskih zemalja(možeš pokušati da zatražiš pa ćeš videti).Ako se neki poreznik doseti da postoje oni koji ovako zaradjuju država će sama organizovati neku kampanju za prijavljivanje ovakvih prihoda.Moje je mišljenje s obzirom na iskustva sa poreznicima da samo budala može da ode i kaže Ja zaradjujem x dolara od Adsensea hoću da mi naplatite porez.Kod domaćih oglašivača je plaćanje poreza obavezno i sve ti je uračunato u isplatu nemoraš o ničemu da brineš.

WHO DARE WINS!
Thanks given by (3): wizard, droopy, sunaddict
02-11-2011, 12:35 PM
da,kad gledas logicki,tako i je...ma koda je bitno,dok ide,ide...ljudi di ste da cujem jel vas ima koji ne prijavljuju nista a mjesecima vrte isplate.
02-11-2011, 01:04 PM
isplacuju meni vec nekoliko godina, nikada nista nisam prijavio.
14-12-2011, 12:02 PM
(02-11-2011 09:46 AM)1kvota1 Wrote:  Ako ti niko ništa ne traži ništa ne prijavljuj ako te nekad primoraju od tad ćeš početi da plaćaš.

Mene zanima koje su posljedice ako ti jednom dodju i kazu "nisi placao porez". Da li je to:

1. kazna za neplacanje poreza
2. placanje cijelog poreza koji nisi do tada platio
3. oboje

Ako oni tebi dodju i samo kazu, od danas moras placati porez, onda nema razloga za brigu. Ali sta ako dodju i kazu ti da si utajio toliko i toliko poreza?

Evo vidim da je i u Federaciji BIH samo 10% porez na dohodak i to je meni super jer sam cuo nevjerovatnih brojki za HR, na ovom forumu. 10% je nista ako cu mirno spavati. Na 500 eura to je 50 eura.

Entj Compatibility | ISTP profile - traits | Vitalnost
Thanks given by (1): ulysses
14-12-2011, 12:13 PM
(14-12-2011 12:02 PM)Ace_ Wrote:  
(02-11-2011 09:46 AM)1kvota1 Wrote:  Ako ti niko ništa ne traži ništa ne prijavljuj ako te nekad primoraju od tad ćeš početi da plaćaš.

Mene zanima koje su posljedice ako ti jednom dodju i kazu "nisi placao porez". Da li je to:

3. oboje

Ako oni tebi dodju i samo kazu, od danas moras placati porez, onda nema razloga za brigu. Ali sta ako dodju i kazu ti da si utajio toliko i toliko poreza?

Evo vidim da je i u Federaciji BIH samo 10% porez na dohodak i to je meni super jer sam cuo nevjerovatnih brojki za HR, na ovom forumu. 10% je nista ako cu mirno spavati. Na 500 eura to je 50 eura.

Pa ako ti dodju i traze da platis porez, moras da platis za sve sto su ti nasli da nisi platio porez. Ako npr. 6 meseci nisi platio porez za sve prihode sa interneta, ako ti to SVE nadju za sve placas. U zavisnosti kolika ja stopa poreza u zemlji.
14-12-2011, 12:49 PM
U srbiji je PDV (porez na dodatnu vrednost) 18% , ako vas provale da niste platili, tuze vas za utaju poreza... :-)

Nemam potpis dok ne napravim sajt... [LINKBUILDING]
14-12-2011, 01:04 PM (This post was last modified: 14-12-2011 01:08 PM by Hellas.)
(14-12-2011 12:13 PM)ulysses Wrote:  
(14-12-2011 12:02 PM)Ace_ Wrote:  Mene zanima koje su posljedice ako ti jednom dodju i kazu "nisi placao porez". Da li je to:

3. oboje

Pa ako ti dodju i traze da platis porez, moras da platis za sve sto su ti nasli da nisi platio porez. Ako npr. 6 meseci nisi platio porez za sve prihode sa interneta, ako ti to SVE nadju za sve placas. U zavisnosti kolika ja stopa poreza u zemlji.

Ne moze placanje cijelog poreza. Postoji zastara poreza. Tako da ako te nisu dirali ne mogu naplatiti porez za nesto od prije 7 godina. Postoje rokovi e sad koliki to ne znam.

14-12-2011, 01:13 PM
Ja mislim da cu se prijaviti kad predjem 500 eura mjesecno zarade. I to cu samo otici i placati tih 10% kao samostalni djelatnik. Necu ni ulaganja za hosting i domene prijavljivati ni nista. Najradije bih da me smatraju slobodnim umjetnikom.

Nadam se da mi oni nece natovariti knjigovodju i sve sto ide sa jednom firmom jer praviti stranice na netu i nije neka firma. Apsolutno SVE mozes uraditi sam iz svoje stolice.

Thanks given by (1): DavidVictor
14-12-2011, 01:18 PM
Republika Srpska

Zastara poreza nastupa nakon 10 godina. Znaci ako te dotle ne upecaju ne placas porez.

Pocetkom nove godine ide izmjenjeni zakon.

Zastara poreza nastupa nakon 5 godina. Porezna uprava ce biti obavezna da posalje Opomenu za neplaceni porez sa rokom placanja od 30 dana.
Poslana opomena ce prekidati zastaru.

Preporuka je svakako placati porez, od tog drzava zivi. Pogotovu sto kod nas taj namet je realan i nije veliki kao u susjednim drzavama.

Thanks given by (1): Ace_
14-12-2011, 01:27 PM
Pa to je super ako ti dodje opomena i imas 30 dana da platis. Znaci u najgorem mogucem scenariju cu placati 10% svega sto sam zaradio u zadnjih 5 godina.

Ja se dosta brinem oko ovoga i znao sam navece zamisljati scenarije gdje mi policija dolazi i dobivam dosije zbog utaje poreza Biggrin

14-12-2011, 01:32 PM
Sad sam kontaktirao kolegu iz poreske uprave pa cu znati detaljno sve kako za RS.

Thanks given by (1): DavidVictor
14-12-2011, 02:08 PM
Evo imam informacije iz prve ruke nastavicu u onom threadu posebnom za RS. Ovo sto sam naveo gore je zastarjelo.

11-03-2012, 01:31 PM
Po mom skromnom osobnom mišljenju procedura na imamnovac je ta koja ide no imam par pitanja:
- Koji iznos se obračunava za doprinose i davanja, onaj na čeku ili onaj poslije troškova inkasa i ino banke kad je iznos sjeo na račun? (U smislu propisa što zakon kaže?)
- Pravilnik "Doprinosi za obvezna osiguranja" na stranici porezne uprave www porezna-uprava hr/publikacije/p_prirucnici_brosure.asp?id=b05d2
(Poglavlje 1.3 stranica 12.)
govori o obvezi inozemnog isplatitelja da plati zdravstveno, ako je to nemoguće dali obveza i eventualne kazne mogu preći na primatelja dohotka ili ne?
- Što povlači potreba za upisom u registar poreznih obveznika primatelja ovakvog gorenavedenog primitka, vodjenje poslovnih knjiga možda ili samo jednostavno davanje podataka u svrhu evidencije? (Pravilnik "Oporezivanje drugog dohotka", Poglavlje 2.1 12. red)
11-03-2012, 06:23 PM
Ima li neko bas-bas proverene podatke za Srbiju? Ne cimam se za porez, ali se cimam ako budem morao dati porez za sve do sad zaradjeno, sto nije malo.. :S

$$ HUSTLING ALWAYS $$
11-03-2012, 08:25 PM
Baš su pre pominjali na TV-u onu gornju granicu na koju se plaća porez i u to ulazi i plata, pokloni, honorarni poslovi, naplata autorskog dela...
E sad da li su novinari te televizije proverili taj podatak u poreskoj ili su uradili članak iz glave ne bih znao reći. Imam ja jednog prijatelja koji radi u lokalnoj poreskoj upravi pa ću ga zamoliti za detaljne informacije povodom toga.

It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors
Visit this user's website Find all posts by this user
Thanks given by (1): wizard
13-03-2012, 01:11 AM
Danas sam radio neku promociju za fakultet koji studiram i taman upoznam jednog asistenta koji pukim slucajem ima sestru u poreskoj, pa sam mu rekao da mi piti Biggrin Tako da cu informacije iz prve ruke ovde da napisem kad saznam Winking

$$ HUSTLING ALWAYS $$
Thanks given by (3): erik, Skipper, adsenseamater
13-03-2012, 11:24 AM
Ja tražio ovog mog poznanika ali on na odmoru.

It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors
Visit this user's website Find all posts by this user
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: