IZ Forum - Internet Marketing, SEO optimizacija, Internet Posao, Freelancer zarada
Razlika izmedju cloud vps i obicnog - Printable Version

+- IZ Forum - Internet Marketing, SEO optimizacija, Internet Posao, Freelancer zarada (http://www.internetzarada.org)
+-- Forum: Izrada web stranica (/forumdisplay.php?fid=118)
+--- Forum: Web hosting i domene (/forumdisplay.php?fid=122)
+--- Thread: Razlika izmedju cloud vps i obicnog (/showthread.php?tid=11118)

Razlika izmedju cloud vps i obicnog - 1van - 16-09-2014 02:34 AM

Koja je razlika izmedju Cloud VPS-a i obicnog VPS-a (sem u ceni) ?

Da li CloudVps pruza istu brzinu ucitavanja stranice sajta u bilo kojem kraju sveta, a obican VPS koji nije Cloud, pruza sporije ucitavanje sajta za ljude koji nisu iz zemlje gde se hostuje, jel sam dobro razumeo ili je nesto drukcije?

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - i_see_fire - 16-09-2014 02:45 AM

Mislim da ćeš ovdje pronaći odgovor: http://www.draganvaragic.com/blog/vrste-veb-hosting-usluga/

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - adikcija - 18-09-2014 12:10 PM

(16-09-2014 02:45 AM)i_see_fire Wrote:  Mislim da ćeš ovdje pronaći odgovor: http://www.draganvaragic.com/blog/vrste-veb-hosting-usluga/

Ja ga nisam našao. A radim u firmi koja se bavi cloudom. To što piše oko povećanja resursa ... pa ja ne znam ni jedan hipervizor na kojem se ne mogu povećati resursi ili klonorati VPS. Tako da tehnički nema razlike, ali mnoge firme ne nude takve promjene kao opciju.

(16-09-2014 02:34 AM)1van Wrote:  Koja je razlika izmedju Cloud VPS-a i obicnog VPS-a (sem u ceni) ?

Da li CloudVps pruza istu brzinu ucitavanja stranice sajta u bilo kojem kraju sveta, a obican VPS koji nije Cloud, pruza sporije ucitavanje sajta za ljude koji nisu iz zemlje gde se hostuje, jel sam dobro razumeo ili je nesto drukcije?

Svašta ti tu može biti. Recimo kod OVH-a ClassicVPS uopće nije VPS u klasičnom smislu nego OpenVZ kontejner, a CloudVPS je najklasičniji VPS.

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - 1van - 19-09-2014 08:48 AM

Sto znaci kod OVH,je CloudVPS u stvar obican vps kao kod hetznera ?
Nije nista bolji po performansama i brzine ucitavanja svim ljudima u svetu, gresim li?

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - Hellas - 19-09-2014 10:49 AM

Po meni ovako, mada 10 ljudi 10 cudi i mozda grijesim:

VPS - Virtualna masina na jednom fizickom serveru.
Crkne ploca na serveru, mrezna kartica ili disk i eto par sati downtime-a.

Cloud VPS - Virtuelna masina na grupi servera ali koja podatke cuva na NAS-u tj zasebnoj mreži za spremanje podataka. Vasa virtuelna masina se i dalje izvodi na jednom fizickom serveru u grupi servera ali kada joj se nesto desi, sledeci hipervizor pokrece vasu virtuelnu masinu u roku par sekundi.

Znaci Cloud VPS ima dodatnu dozu sigurnosti nasih podataka, a sama brzina odziva sajta je identicna standardnom VPSu sa garantovanim resursima recimo XEN-u. Zato je pravi Cloud VPS i scalabilniji mada kontam da sa malo sporijom reakcijom i obicni VPS je dovoljno scalabilan.

Zbog ovog sistema gdje cijela cloud mreza non stop radi cekajuci da preuzme moguci zadatak od nekog drugog servera, Cloud VPS mozete placati po satu rada, jer mreza svejedno radi.

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - adikcija - 19-09-2014 08:09 PM

(19-09-2014 08:48 AM)1van Wrote:  Sto znaci kod OVH,je CloudVPS u stvar obican vps kao kod hetznera ?
Nije nista bolji po performansama i brzine ucitavanja svim ljudima u svetu, gresim li?

OVH sam spomenuo samo u kontekstu obrnutih naziva.

Griješiš. Na jednom te istom serveru je moguće dvije nominalno iste virtualke složiti sa drastično različitim performansama. Također je moguće u slučajevima kada su resursi servera (na kojem se virtualke vrte) na 100%, odrediti da se nominalno iste virtualke različito throtlaju.

Najskuplje virtualke su one koje su složene po mjeri i koje su fully managed. I tu ne plaćaš hardveraj nego znanje i vrijeme stručnjaka.

Normalno je da virtualka 2CPU/2GB/20GB posebno optimirana za web za publiku iz RH i regije, uz redovne snapshote (backupe) košta 400kn+PDV. Ovo se može činiti isto kao VPS kod OVH za €9.99+VAT, ali nije ni blizu.

Gledaj to ovako. Mjesečni najam virtualke košta kao flaša vina.
(19-09-2014 10:49 AM)Hellas Wrote:  Po meni ovako, mada 10 ljudi 10 cudi i mozda grijesim:
...

U praksi svi koji nude jeftine virtualke ne koriste shared storage. Koriste stare modele dediciranih servera (koje su klijenti vratili). One brže sa više RAM-a za Windowse (jer ih licenca za Win Datacentar košta po CPU), one druge za Linux.

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - TonyMontana - 29-09-2014 10:38 PM

Imao sam obican vps, a sada imam cloud kod ovh, ne vidim nikakvu razliku, sem sto za iste pare dobijem bolju konfiguraciju.

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - contrateam - 30-09-2014 12:28 AM

Cloud ti nudi veci uptime jer cim crkne ucitava sve na novoj masini Smile

RE: Razlika izmedju cloud vps i obicnog - sistemING - 10-03-2015 03:14 PM

Na produkciji se ne radi jedan fizicki server i onda VPS-ovi na njemu. Ako tko to nudi, ne bih hvala. Zna se kako se radi okolina za posluzivanje VPS-ova i koji su minimalni preduvijeti kako bi postigao sto veci uptime.

Cloud je samo buzzword na koji su se svi nalijepili i prodaju poznatu pricu pod novim imenom. Postoji standalone VPS i postoji "VPS" ala OpenVZ sto nije pravi vps vec funkcionira na foru linux containtera. Pravi VPS ima dedicirane resurse i jedino ga moze zeznuti to ako su fizicki serveri overprovisioned...